Maškarní - březen 2020

https://trbousanskemaminky.rajce.idnes.cz/Maskarni_brezen_2020/Masopust 2020

více foto na:  https://trbousanskemaminky.rajce.idnes.cz/Masopust2020/#


Jarmark 2019

Více foto na:    https://trbousanskemaminky.rajce.idnes.cz/Rozsveceni_vanocniho_stromu_a_maly_vanocni_jarmark_2019/

Odpoledne s dechovkou - listopad 2019

Více foto:      https://trbousanskemaminky.rajce.idnes.cz/Odpoledne_s_dechovkou_listopad_2019/


Pálení čarodějnic 2019

Více foto na :    https://trbousanskemaminky.rajce.idnes.cz/Paleni_carodejnic_2019/


Maškarní - březen 2019


Masopust - únor 2019


2.12 Rozsvěcení vánočního stromu 2018

https://trbousanskemaminky.rajce.idnes.cz/2.12_Rozsveceni_vanocniho_stromu_2018/

První adventní neděli 2.12.2018 se v sále KD již tradičně konalo slavnostní "Rozsvěcení vánočního stromu". Tato akce je pořádána ve spolupráci spolku Šparglík, Mateřské školy Trboušany a Obce Trboušany. Návštěvníci se mohli potěšit krásnou výzdobou sálu, vánočně laděným vystoupením dětí MŠ, mohli si koupit drobné dárečky na malém jarmarku nebo ochutnat Víno z Trboušan. Nechyběla Šparglíkova adventní kavárna se svými výbornými domácími moučníky, kávou, gulášem a ostatními pochutinami. Letošní novinkou byla živá hudba, která celou atmosféru podtrhla koledami a vánočními melodiemi. Všem, kteří se na organizaci této akce jakkoliv podíleli, patří velké díky.3.6.2018 sál KD Trboušany Divadlo Koráb

Bylo to super, nasmáli jsme se :) Příští rok zase :-)
30.4.2018 Pálení čarodějnic

30.4.2018  zorganizoval spolek Šparglík, tak jako i v minulých letech, "Pálení čarodějnic" v duchu rodinného setkání, tedy především pro děti a jejich rodiče, prarodiče či sousedy. K zapálení ohně jsme využili nově vzniklý prostor za tenisovým kurtem ve Štouralově. Účast dětí i dospělých byla hojná. Zavítalo mezi nás i několik malých čarodějek v pěkných kostýmech. Rodiče připravili krásnou čarodějnici, která se brzy po zapálení ohně rozplynula v obláčcích kouře. Pak už nastal čas pro opékání špekáčků, dětské hrátky a klábosení dospělých.
Pálení čarodějnic či filipojakubská noc je lidový zvyk spojený s pálením ohňů a vírou v čarodějnice. 
O podobě této události na počátku 20. století píše James Frazer:
V Čechách v předvečer prvního máje zapalují mladí lidé ohně na kopcích a na vršcích, na rozcestích a na pastvinách a tančí kolem nich. Přeskakují žhnoucí oharky nebo dokonce skáčou přes plameny. Obřad se nazývá ,pálení čarodějnic‘. Na některých místech bývá zvykem na hranici upalovat loutku představující čarodějnici. Musíme si připomenout, že první máj je proslulá Valpuržina noc a všude v povětří je plno neviditelných čarodějnic na pekelných pochůzkách.

Více fotografií na:..   https://trbousanskemaminky.rajce.idnes.cz/carodejnice_2018/#

7.4. Ukliďme Česko 2018

Letošní úklid jsme popravdě jako organizátoři ani neměli v plánu. Říkali jsme si, že po dvou předchozích letech, kdy jsme pečlivě uklidili téměř celou vesnici a našli neuvěřitelné množství letitého odpadu, už nebude vlastně co uklízet. Nicméně lidé se začali sami ptát, kdy bude letos úklid, a tak jsme se na poslední chvíli zaregistrovali a dobře jsme udělali. Leč jsme tomu nechtěli věřit, opět jsme našli velké množství odpadu, který z jedné poloviny vznikl během posledního roku a z poloviny se jednalo o odpadky, které na daném místě ležely mnoho let. Podařilo se nám odhadem vytřídit 60kg železa, 40kg směsného odpadu, 35 kg plastu, 10kg skla a 5 kg plechovek. 
Mnohokrát děkujeme všech dobrovolníkům. Jmenovitě Lídě a Kačce Kloudovým; Marušce Dvořákové; Hance, Adamovi a Jirkovi Kašparovským; Vlaďce, Kajči a Nikči Hodovským; Pavle Sattlerové; Božce Zoufalé; Pavle Nepejchalové; Ondrovi a Vlaďce Kotáskovým; Silvě Vybíralové, Sofince a Lukášovi Pelcovi a Marečkovi Burešovi .

Rádi bychom v této souvislosti poprosili rodiče, jejichž děti si chodí hrát do Štouralova, Olší a okolí, aby svým dětem připomněli, jak se mají chovat v přírodě, nenosili do těchto míst záměrně věci, které se posléze stanou odpadem a např. zbytečně nezatloukaly hřebíky do stromů. Stejně tak prosíme dospěláky, aby si z Olší a přilehlého okolí nedělali skládku odpadků, stavební sutě a ani místo, kam lze jednoduše odklidit posekanou trávu, větve stromů nebo třeba shnilou řepu. Pevně věříme, že všichni občané jsou seznámeni se skutečností, že v obci existuje k tomuto účelu skládka tzv. "Cihelna", na níž lze za malý poplatek OÚ tento odpad legálně uložit.

Více fotografií na:   http://trbousanskemaminky.rajce.idnes.cz/Uklidme_Cesko_2018/


27.3. se uskutečnilo Velikonoční tvoření

V úterý před Velikonocemi se uskutečnila výtvarná dílna pod názvem "Velikonoční tvoření". Její návštěvníci z řad dětí i dospělých si mohli ozdobit vajíčka tradiční technikou nanášením barevného vosku, vytvořit si pěknou velikonoční dekoraci z připravených polystyrenových vajíček nebo si například odnést jarní osení s vlastnoručně vyrobeným veselým zápichem. 

Více fotografií: http://trbousanskemaminky.rajce.idnes.cz/Velikonocni_tvoreni_27.3.2018/


17.2. prošel vesnicí masopustní průvod

pestrých masek za doprovodu DH Doubravěnka a místních muzikantů. I když bylo masek o něco méně než v loňském roce, bylo veselo a akci si užili jak malí, tak i velcí. Všem obyvatelům děkujeme za bohaté pohoštění i finanční příspěvky.
25.2. se uskutečnil v sále KD maškarní karneval  se Šparglíkovou kavárnou.

Karneval zahájila s připraveným programem Jana Šarounová. Hlavní atrakcí především pro děti bylo vystoupení klaunů Sáši a Váši, kteří děti bavili, kouzlili s nimi a v závěru dětem tvarovali balonky. Kavárna již tradičně nabízela ryze domácí moučníky, které věnovaly místní velmi šikovné maminky, babičky a tetičky, kterým tímto patří velké díky. Dále také bylo k dispozici několik druhů kávy z nově zakoupeného kávovaru, smoothie připravované z čerstvých surovin a míchané nápoje nabízené pod trboušanskými názvy jako Špargl, Štorcl, Hájek nebo Volšák . Jak již bylo dříve avizováno vybrané dobrovolné vstupné (ve výši 5.000,- Kč) bude použito na vybudování veřejného ohniště za tenisovým kurtem ve Štouralově.


 .